Quantcast
Channel: LIGHTSPEED » Mozifilmek
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Változások a Star Trekben, avagy mennyit számít egy hajó

$
0
0

Már a film előtt gondolkodtam azon, hogy össze kéne szedni, mennyi minden változott meg az új Star Trek filmnek hála abban az univerzumban. Gondoltam érdekes lehet, és ez tovább fokozódott bennem, miután láttam a mozit, hiszen hihetetlen apróságokat is beleírtak, amikre talán még egy megrögzött Trek rajongó sem emlékszik zsigerből. Látszik, hogy az írók, Kurtzman és Orci nem csak habókra mondták, hogy átnyálazták a Memory Alphat, hanem valóban megtették. Lássuk, mik ezek a kicsi és nagy változások, természetesen szigorúan azoknak, akik már látták a filmet, mert baromi spoileres lesz.

A USS Kelvin pusztulása átírja a történelmet
Ahogy volt: James Tiberius Kirk 2233. március 22-én született Iowaban (csillagidő 1277,1). Apja George Kirk és anyja, Winona Kirk békésen nevelték, illetve van egy négy évvel idősebb bátyja is, George Samuel Kirk (sajnos karakterét kivágták a filmből, Spencer Daniels játszotta, aki Johnny-ként bukkant fel – neki köszönt oda a kocsikázó gyerek Kirk). Jim az apja hatására lépett be a Csillagflottába a 2250-es évek elején, miután visszatért a Földre a Tarsus IV kolóniáról, ahol évekig lakott (és ahol szemtanúja volt Kodos kormányzó népírtásának). Első szolgálati helye a USS Farragut volt, ahol hadnagyként Garrovick kapitány alatt szolgált. Apja nagyon büszke volt rá, mikor 2264-ben, 31 évesen előlépették kapitánnyá és megkapta a USS Enterprise parancsnoki posztját. George Kirk végül 2265 után halt meg.

Ahogy lett: a változás elég nyilvánvaló. George Kirk 2265 helyett már Kirk születésekor, 2233-ban elhuny, mikor a Narada megtámadja a USS Kelvint. Valószínűleg a támadás hatására indult meg a szülés, így már a Kelvin 37-es orvosi kompján megláthatta a napvilágot, nem várta meg, míg hazaérnek Iowába (csillagidő 2233,04; a filmben új csillagidőszámítást alkalmaztak, amiben az egész az évszámot takarja). Mivel az apja nem buzdította, sőt, halála miatt inkább hátráltatta az ifjú Jimet, így az nem a 2250-es évek elején lépett be a flottába, hanem csak 2255-ben. Nero ténykedésének hála Kirk ráadásul nem is a Farragutra került először (jelenlegi helyzetben szerencsére), hanem az Enterprise-ra. És mindezen változásoknak hála hat évvel korábban, 2258-ban lett az Enterprise kapitánya, mindössze 25 évesen. Hogy Kirk élt-e valaha is a Tarsus IV-en, az nem derült ki a filmből.

A modernebb Enterprise
Ahogy volt: mikor James T. Kirk átveszi a Constitution-osztályú NCC-1701 USS Enterprise parancsnokságát, a hajó már 19 éves. Az Enterprise-t ugyanis 2245-ben San Fransiscoban építették és onnét lőtték fel, Robert April parancsnoksága alatt. Őt váltotta Chrisotpher Pike, aki a 2250-es évektől a 2260-as évek elejéig volt a parancsnoka, egészen addig, míg James T. Kirk le nem váltotta 2264-ben. A hajó osztályának adatai: 289 méter hosszú, 30 fedélzetes, 430 fős legénységgel bír.

Ahogy lett: a USS Kelvin pusztulásával elindult hullámhatás (elvégre 800 ember életét befolyásolta csak a támadás pillanatában) úgy tűnik az Enterprise-t is elérte, ugyanis a hajót mintegy 13 évvel később állították hadrendbe, 2258-ban, ami jelentős változásnak tekinthető. Az építést is csak a 2250-es években kezdték meg, ’55-ben már majdnem kész állapotban volt. Viszont San Fransisco helyett az iowai Riverside Hajógyárban épült meg. A hajó külső és belső terei is megváltoztak, ami jelentheti azt, hogy teljesen más tervezők dolgoztak rajta, vagy csak új felfogásban álltak neki. Fejlettsége az eredeti idővonalban látható Constitutionhoz képest vitatható, mert bár műszerezésben modernebb, gépháza immár egy egész fedélzetet elfoglal, több reaktormag működteti, ráadásul néhány rendszere visszamaradottabbnak tűnik (pl.: még használnak navigációs üvegtáblákat, illetve ablak van a hídon). Viszont magán viseli a 2270-es években elkészült refit (továbbfejlesztette NCC-1701, illetve az NCC-1701-A) jegyeit, szóval feltételezhető, hogy képességei jóval felülmúlják az eredeti idővonal nehéz cirkálóját. A fegyverzete minden esetre láthatóan sokkal ütőképesebb, hiszen a fézerek mellett védelmi lézerrel is ellátták, valamint jelentősen több komp szállítására képes. A hajó adatai is impozáns változáson estek át (szerk.: a hajó igazi méretére ellentmondásos adatok vannak, én a legelfogadhatóbb méretet vettem alapul): a hossza 366 méteres lett (77 méterrel hosszabb az eredetinél, és 61 méterrel nőtte túl a refitet), és 1100 fős legénységgel bír, míg a súlya 495 ezer metrikus tonnára nőtt. (Egyéb méretadatok: 302 és 725 méter.)

Christopher Pike szerencséje
Ahogy volt:
Christopher Pike volt az Enterprise kapitánya a 2250-es évektől 2264-ig, és alatta szolgált Spock is ugyanezen a hajón, hadnagyként. 2254-ben az Enterprise-sal a Talos IV-en csapdába esett egy illúziókat keltő fajnak köszönhetően. Később a Talost tiltott övezetnek nyilvánította a Föderáció. Kirkkel csak egyszer találkozott, mikor előléptették flottakapitánnyá, és Kirk átvette tőle az Enterprise-t. Legközelebb már csak a 11-es Csillagbázison hozta őket össze a sors, 2267-ben, mikor Pike már egy mechanikus „székbe” kényszerült, és a teste rabjává vált, amikor az súlyosan megégett egy balesetben. Ekkor Spock parancsnokhelyettes segítségével visszatért a Talos IV-re, ahol a talosiak segítségével újra teljes értékű emberré válhatott, igaz, mindez csak illúzió volt.

Ahogy lett: Pike kapitány sorsa fordult talán a legszerencsésebb módon meg, mivel 2254-ben nem látogathatott el a Talos IV-re, hiszen ekkor az Enterprise még csak készülőfélben volt. 2255-ben az Akadémián dolgozott, mint toborzótiszt, igaz, már kapitányi rangban. Hogy mit csinált ’55-től ’58-ig, az nem ismert, de 2258-ban őt nevezték ki a Föderáció új zászlóshajója, a USS Enterprise élére. Kirk már 2258-ban átvette tőle az Enterprise irányítását, így ő valójában egy évig sem volt a kapitánya, nemhogy több, mint tíz évig. E mellett nem flotta kapitánnyá, hanem admirálissá léptették elő. A más rang pedig más beosztással jár, így kevés a valószínűsége, hogy 2267-ben utoléri a végzete.

 

Spock mama balszerencséje
Ahogy volt: Spock anyukája, Amanda Grayson már azért csodálatra méltó, hogy képes volt élete egy részét a vulcanon leélni, vulcani férjjel és egy vulcani gyermekkel. Mindazonáltal élvezhette, hogy érző az érzelemmentes társadalomban, mert még 2286-ban is ott éldegélt, és segített a feltámadt fiának megtalálni az érzelmek értelmét.

Ahogy lett: sajnos Nero ténykedése tipikus példája annak, hogy valakinek jobban alakult a sorsa, valakinek sokkal rosszabbul. Amanda utóbbiak közé tartozik (mint a Vulcan lakóinak tetemes része), ugyanis 2258-ban, mielőtt kimenthették volna a széteső bolygóról, szó szerint kiszaladt alóla a talaj és elnyelte a feneketlen mélység.

A romulanok már a spájzban vannak
Ahogy volt:
a Romulanokkal az első kontaktus 2152-ben történt meg, mikor a Földi Csillagflotta NX-01 Enterprise nevű hajója véletlen egy romulan aknamezőre tévedt. Ezt követően háború tört ki az emberek és a romulanok között, mely 2156-tól 2160-ig tartott, ám ez idő alatt ember nem láthat romulant, így nem is tudták, hogyan néznek ki. Ez egészen 2266-ig nem is változott, mikor az NCC-1701 USS Enterprise találkozott egy romulan ragadozómadárral, mely olyan fegyverrel bírt, ami bármit elporlasztott. Spock feltörte a hajó belső érzékelőit, így az emberek először ismerhették meg a romulanok arcát.

Ahogy lett: ez az incidens szintén egy olyan eset, ami valószínűleg ebben a formában már sosem zajlik le. Nero megjelenése ugyanis 2233-ra írta át a dátumot, amikor az ember megláthatta egy romulan arcát, méghozzá Ayel-ét.

Hősök hősei
Ahogy volt:
Kirk később lépett be a Csillagflottába, mint eredetileg, és hamarabb lett kapitány, mint kellett volna. De nem ő az egyetlen, aki más utat járt be.
Spock 2254-ben már az Enterprise-on kutatótiszt hadnagyi rangban.
Dr. Leonard „Bones” McCoy 2245 előtt lett orvos, és 2251-ben már a Csillagflotta tisztje volt. Az Enterprise-ra pedig 2266-ban került, ahol Dr. Mark Pipertől vette át a főorvosi posztot.
Montgomery „Scotty” Scott 2241-ben lépett be a Csillagflottába, és 2265-ben lett a USS Enterprise főgépésze.
Nyota Uhura 2266-ban csatlakozott az Enterprise legénységéhez, s bár érdeklődött Spock iránt, sose jött vele össze.
Hikaru Sulu bár 2265-ben került fel az Enterprise-ra, először asztrotudományi poszton szolgált, és csak később lett kormányos.
Pavel Andreievich Chekov 2245-ben született, 2263-ban lépett be a flottába, és 2267-től szolgált az Enterprise-on.
Christine Chapel 2266-ban kerül fel az Enterprise-ra.

Ahogy lett: azt nem tudni, Spock mikor felvételizett a Csillagflottához, de az biztos, hogy jóval előbb, mint Kirk. Ugyanis 2254-ben ő programozta a Kobayashi Maru tesztet, illetve 2258-ban már parancsnoki rangban dolgozott az Akadémián. Lehetséges, hogy tizennyolc éves kora környékén, azaz 2250 körül léphetett be a flottába, ami mondjuk nem nagy változás, mivel nem tudni, hogy az eredeti idővonalban mikor lett kadét. Viszont, mivel az Enterprise később készült el, így 2254-ben ő sem szolgálhatott még rajta.
McCoy helyzete viszont sokkal tisztább. Ő 2251-ben már több, mint valószínű, hogy a Csillagflotta tisztje volt, ellenben most 2255-ben lett csak kadét. Viszont, Nero ténykedésének hála 2266 helyett nyolc évvel korábban lett az Enterprise főorvosa. A posztot viszont Dr. Puritól vette át, aki meghalt a Narada támadásakor. Hogy volt-e az eredeti idővonalban felesége, azt nem tudni, bár nem kizárt.
Scotty helyzete érdekes annyiból, hogy nem igazán tudni, mit csinált az Enterprise előtt. Az biztos, hogy eredetileg 2241-ben lépett be a flottába. Lehetséges, hogy eredetileg is eltöltött némi időt a Delta Vegán Archer admirális kutyájának eltűntetése miatt, ám az biztos, hogy ő is jóval előbb került fel az Enterprise-ra, mint eredetileg, méghozzá hét évvel. Ráadásul az elhunyt Olson főgépész helyére állt.
Uhuráról korábban szinte semmi sem derült ki, se az, mikor lépett be a flottába, se az, mit csinált Kirk csapata előtt. Most legalább már okunk sem lesz keresgélni, mi lehetett az Enterprise előtti élete, hiszen első beosztása, mintegy nyolc évvel megelőzve eredeti idővonalbeli önmagát, a USS Enterprise-on volt. Plusz azzal, hogy Spock a tanára volt (ez az eredeti idővonalban valószínűleg nem volt így, hiszen Spock akkor az Enterprise-on szolgált), már nem csak érdeklődött utána, hanem meg is szerezte magának.
Suluról előéletéről sem tudni sokkal többet, mint Uhuráéról, sőt, pont ugyanannyit. Ám nem meglepő mód, ő is hét évvel korábban került fel az Enterprise fedélzetére, viszont az ő esetében még a poszt is változott, hiszen azonnal kormányos lett, és kimaradt az asztrotudományi poszt.
Chekov helyzete a legérdekesebb élettörténet szempontjából. Míg a többiek valószínűleg ugyanakkor születtek, mint eredeti idővonalbeli önmaguk, addig Chekov 2241-ben látta meg a napvilágot, vagyis négy évvel korábban, mint kellett volna. Ebből kifolyólag élete abszolúte máshogy alakult, hiszen 2263 helyett már a 2250-es években csatlakozott a flottához, s míg eredetileg 18 évesen lett kadét, az új időben már 17 évesen zászlós. Természetesen az Enterprise-ra ő is jóval előbb kerül fel, méghozzá kilenc évvel.
Christine Chapel nővér 2258-ban már szintén tagja az Enterprise legénységének.

A USS Farragut tragédiája
Ahogy volt:
USS Faragut rengeteg van a Star Trek történelmében. Az egyik legfontosabb a Garrovick kapitány keze alatt működő XXIII. századi USS Farragut, melyen James Kirk szolgált hadnagyként, mint navigátor. Ez volt élete első beosztása. 2257-ben a hajó meglátogatta a Tycho IV csillagködöt, ahol a legénység 200 tagja veszett oda az ott élő dikironiumi felhőlénynek köszönhetően, köztük Garrovick kapitány is. A hajót és maradék legénységét Kirk hadnagy mentette meg.

 

Ahogy lett: a Farragut az a hajó, amit az ág is húz. Hogy Kirk hadnagy nélkül (aki 2257-ben még az Akadémián tanult) találkozott-e a dikironiumi felhőlénnyel, az kérdéses, bár van rá esély, hogy igen, mivel a hajót 2258-ban újoncokkal töltik fel. Eredendően ide akarják beosztani Uhurát, aki lebeszéli Spockot, és áthelyezteti magát az Enterprise-ra. Viszont Kirket, akit felfüggesztett a bíróság, egyáltalán nem osztják be sehová. Az események eme fordulata mind Uhurának, mint Kirknek szerencsét hozott, hiszen a Farragutot a flotta többi hajójával együtt elpusztítja a Narada a Vulcannál.

Rura Penthe ostroma
Ahogy volt: a klingon börtönbolygóról nem sokat tudni az előttről, hogy Kirket és McCoyt bezárták oda Gorkon kancellár meggyilkolásáért 2293-ban. Illetve, nem ők voltak az első emberek, akik ezen a kedves helyen raboskodhattak, 2152-ben még a Földi Csillagflotta kapitánya, Jonathan Archer is tiszteletét tehette a dilithium bányákban.

Ahogy lett: Archer sajnos nem úszta meg a dutyit, elvégre Nero kis híján száz évvel utána érkezett, ám Kirknek és McCoynak lehet, hogy szerencséje lesz. Egyrészt, mert Nero által sok minden máshogy fog alakulni, másrészt, mert bár a filmből kimaradt, de a romulan bányász és bolygóirtó kisiparos eltöltött ott pár évet (a trailerben van is pár jelenet a rabságából), majd a Narada szabadította ki, mielőtt Spock nagykövet megérkezett a jövőből. A filmből már csak annyit tudhatunk meg, hogy negyvenhét klingon cirkálót pusztított el a bolygó mellett egy romulan hadihajó. Ezt az adást fogta Uhura, s végül ez vezette rá Kirket arra, hogy ugyanaz a hajó tért vissza, amelyik huszonöt évvel azelőtt megölte az apját. Hogy mit eredményez negyvenhét klingon cirkáló pusztulása, az jó kérdés, de biztos nem csekély változást.

Ismert emberek más poszton
Ahogy volt:
James Komack admirális eredetileg a Csillagflotta Parancsnokság vezérkarának tagja volt, és a 9-es Szektor tartozott a keze alá 2267-ben.
Nensei Chandra kapitány 2267-ben a 11-es Csillagbázison tartózkodik, és tagja annak a bíróságnak, amely Kirk kapitány tárgyalását vezeti a Ben Finny ügyben.

Ahogy lett: bár 2267-ben még nyugodtan bekerülhet a vezérkarba, és megkaphatja a 9-es szektort, 2258-ban Komack admirális még csak az Akadémián dolgozik, és tagja a Kirket elítélni szándékozó bíróságnak, illetve a Nero incidens lezárultával jelen van, mikor Kirket kinevezik az Enterprise kapitányává.
Nensei Chandra élete Nero manipulációinak hála hatalmas fordulatot vehetett, mert 2258-ban már admirális, és kilenc évvel korábban próbálja meg elítélni Kirket, igaz, ezúttal a Kobayashi Maru ügy miatt. Később jelen van Kirk kinevezésénél is.

Vulcan
Ahogy volt:
nincs mit ragozni, a Vulcan bolygó még 2387-ben is megvan, sőt, az NX-01 Enterprise-t sűrűn látogató Daniels nevű időügynöknek hála azt is tudjuk, hogy – legalábbis egy másik alternatív jövőben – még a XXVI. században is megvan.

Ahogy lett: Neronak hála a Vulcan a több millió főt számláló lakosával együtt elpusztul 2258-ban, a kihalás szélére sodorva a vulcani fajt, akik alig tízezren maradtak. A jövőből érkezett Spock nagykövet keresett a túlélőknek egy új otthont, ahol újrakezdhetik, és talán sikerül életben tartani a fajt.

Romulus és Remus
Ahogy volt:
szintén nem egy túlságosan ragozható esemény. A Hobus nevű szupernova 2387-ben elpusztította a bolygót, feltehetően a Remussal együtt, ezzel a kihalás szélére sodorva a romulan és reman fajokat.

Ahogy lett: bár a filmből nem derült ki, de ritka nagy hülyeség lett volna Nerotól, ha nem pusztította el a Hobust 129 évvel azelőtt, hogy az szupernovává alakul (megemlíti, hogy az otthonát megmentette, így valószínűleg a Hobus odalett).


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Latest Images

Trending Articles